BUN VENIT!

 

Prin puterea disciplinei, dar şi prin libertatea spiritului şi a gândirii, săvârşim în acest liceu alchimia sufletului și a minţii.

Marca Pedagogic, marca Iorga, după cum îi spunem astăzi, înseamnă ucenicie, responsabilitate și recunoaştere, dincolo de rigorile vremurilor sau de capriciile adolescenţei.

O alegere asumată vă aduce în pragul unei lumi aproape magice în care vă invităm să vă găsiţi propria voce și să vă definiţi prin LTNI.

Bun venit în şcoala noastră!

Cu preţuire,

Director,

Prof. Mirela Sănduleanu

4643777_orig

VIZIUNEA ȘCOLII


    Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” din Botoșani se definește ca fiind o unitate școlară cu tradiție și cu un parcurs educațional bine conturat prin împletirea pregătirii teoretice cu cea vocațională a elevilor nostri și instruirea a numeroase generații de specialiști în educație. Deviza școlii, «DOCENDO DISCIMUS» exprimă succinct viziunea școlii potrivit căreia învățând noi înșine, îi putem învăța pe ceilalți.

MISIUNEA ȘCOLII

 

  Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” își propune dezvoltarea unui set de valori morale, bazate pe respect, integritate, demnitate și toleranță care vor fundamenta evoluția elevilor școlii atât din punct de vedere profesional, cât și social, stimularea performanței individuale, dar și a cooperării prin asigurarea de șanse egale la educație în vederea integrării optime pe piața muncii și a promovării învățării pe tot parcursul vieții.

VALORILE ȘCOLII


  • Respect – pentru sine, pentru ceilalți, pentru muncă și pentru valorile naționale și europene
  • Demnitate – curajul și abilitatea de a-și susține propriul sistem de valori
  • Responsabilitate – capacitatea de a-și asuma cu perseverență drepturile și obligațiile care derivă din statutul de membru al comunității noastre școlare și sociale
  • Toleranță – acceptarea conștientă a diferențelor individuale și de grup și a necesității șanselor egale pentru toți
  • Disciplină – ordine, punctualitate și respectarea autorității
  • Cooperare – cu partenerii educaționali ai societății (familie, instituții publice, agenți economici etc.)
  • Patriotism – cunoașterea, asumarea și promovarea valorilor naționale

Feb 27

Filiala APOR – Botoșani

– În atenția părinților interesați de ora de religie – Am primit un mail care ne comunică, printre altele: Dorim să vă anunțăm ca luni, 23 februarie 2015 a luat ființă Asociația Părinților pentru Ora de Religie (APOR) – Filiala  Botoșani. Pentru orice informații vă rugăm să ne contactați pe email: apor.bt@gmail.com sau facebook : www.facebook.com/pages/Asociatia-Parinti-pentru-Ora-de-Religie-APOR-Botosani/794186857284373 Pentru …

Continue reading »

Feb 22

Rezultatele finale ale Olimpiadei de limbă, comunicare şi literatură română

CLASA A V-A Descărcare: pdf CLASA A VI-A Descărcare: pdf CLASA A VII-A Descărcare: pdf CLASA A VIII-A Descărcare: pdf CLASA A IX-A Descărcare: pdf CLASA A X-A Descărcare: pdf CLASA A XI-A Descărcare: pdf CLASA A XII-A Descărcare: pdf 9   

Ian 20

Noul regulament școlar

Varianta nouă și deja controversată a Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităților de învăţământ preuniversitar (ROFUIP), aprobată prin Ordinul ministrului educației naționale nr. 5115/15.12.2014 și publicată în Monitorul Oficial în 13 ianuarie a.c. Linkuri pentru descărcare: format doc și format pdf. 6   

Ian 15

Ziua Eminescu

DSCF0224

Cu prilejul celor 165 de ani de la nașterea poetului-filosof Mihai Eminescu, elevi ai clasei a XII-a H, coordonați de doamna dirigintă Speranța Lemny au realizat un minirecital ad-hoc cu poezie și cântece pe versurile acestuia. Au participat: Eduard Amoaşei, Cosmin Acatrinei, Vlad Anastasiei, Aurora Bădiliţă, Sabina Buiciuc, Sânziana Poteraș, Adelina Acasandrei, Iana Bîrsan, Diana …

Continue reading »

Ian 14

FNST 2014: Cheia către tine!

15h

În perioada 24-30 noiembrie 2014 s-a desfășurat a XV-a ediție a Festivalului Național al Șanselor Tale sub genericul ”Oportunități de dezvoltare personală prin educație nonformală” săptămână care se află sub egida UNESCO – Institutul pentru Educație Hamburg. Astfel și în școala noastră au fost organizate activități și programe educative, cultural-sportive care au evidențiat și valorificat …

Continue reading »

Ian 07

Turist prin orașul meu

IMG_2279

Vineri, 5 decembrie2014, cu prilejul „Zilelor Liceului Teoretic Nicolae Iorga”, elevii clasei a VII-a B împreună cu doamna dirigintă Gabriela Corduneanu şi doamna profesoară Aurora Filip au participat la lansarea proiectului educativ al clasei Turist prin oraşul meu. Proiectul îşi propune informarea şi conștientizarea elevilor cu privire la patrimoniul cultural al oraşului Botoșani. Activitățile proiectului …

Continue reading »

Dec 30

Burse de merit

Lista finală a elevilor care au obţinut burse de merit: 16   

Dec 19

Creaţie, recreaţie în spaţiu şi timp prin artă

IMG_6652

Elevii Liceului Teoretic Nicolae Iorga Botoșani au ales să marcheze sărbătoarea Crăciunului printr-o expoziție de pictură dedicată marilor personalități ale județului Botoșani. Sub îndrumarea doamnelor profesoare Alina Gavril și Anca Ghiorghiță, elevii claselor de liceu au realizat în echipe tablouri care prezintă într-o notă figurativă și non-figurativă aspecte din viața și opera lui Mihai Eminescu, …

Continue reading »

Older posts «