Noutăți

Sărbători fericite! Ne vedem pe 24!

« Școlile din Botoșani vor fi închise pe 23 aprilie, de Sfântul Gheorghe, patronul spiritual al municipiului, potrivit unei decizii adoptate, luni, de Consiliul de Administrație al Inspectoratului Școlar.

„Având în vedere solicitările conducerilor unităților de învățământ și ale reprezentanților autorităților publice locale, s-a stabilit, în ședința Consiliului de administrație al Inspectoratului Școlar Județean Botoșani de luni, ca ziua de 23 aprilie 2014 să fie liberă pentru toate unitățile de învățământ din municipiul Botoșani”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului Școlar.

Astfel, elevii vor avea liber a doua zi de Paști, a treia zi de Paști și pe 23 Aprilie, urmând să meargă la școală joi, 24 aprilie.

Potrivit sursei citate, modalitățile de recuperare a orelor se vor stabili, la nivelul fiecărei unități școlare, până la data de 25 aprilie 2014. »

- cf. botoșaninews -

***

ALTER merge la AmFiTeatru

Îi felicităm pe cei din trupa de teatru pentru premiile obținute la Festivalul Lyceum:

  • Trupa ALTER a Liceului Teoretic „Nicolae Iorga”premiul I pentru spectacolul „Furtuna” de William Shakespeare - regia Silvia Răileanu
  • Andrei Iurescupremiul pentru cel mai bun rol principal masculin (Caliban)
  • Ovidiu-Paul Cosovanu – nominalizare pentru cel mai bun rol principal masculin (Prospero)
  • Cosmina Pleșca – nominalizare pentru cel mai bun rol principal feminin (Miranda)
  • Cosmin Tănasă – nominalizare pentru cel mai bun rol principal masculin (Stephano)

… dar mai ales pentru minunatul spectacol

Le vom ține pumnii săptămâna viitoare, la festivalul AmFiTeatru!

***

 Alte premii pentru liceul nostru

În caz că n-ați observat articolele:

  • Două premii pentru Flavius Luca și Octavian Simion – sub îndrumarea domnului profesor Gheorghe Carmocanulink
  • Premii la concursul național de chimie „Magda Petrovanu” – o echipă coordonată de doamnele profesoare Olivia Gornea și Roxana Manolachelink

Felicitări!

***

Le papillon français – № 2

Numărul 2 al revistei în limba franceză, coordonate de doamna profesoară Alina Donisă:

link

 

Ierusalim

Pelerinaj în trei ţări şi patru mări

PAROHIA SFÂNTUL SPIRIDON BOTOŞANI, în colaborare cu MITROPOLIA MOLDOVEI şi BUCOVINEI şi CENTRUL DE PELERINAJ „SFÂNTA PARASCHEVA” – IAŞI, organizează PELERINAJ în Israel, Iordania şi Muntele Sinai, în perioada 18 august-28 august 2014 10 zile-10 nopţi Tarif: 1200 euro Grupul de pelerini este însoţit de Pr. Vasile Acatrinei, Parohia Sf. Spiridon, tel.0724/25.99.75. Mărturisirile celor care …

Citeste mai mult

64951_268492133322004_370633413_n

Un suedez la „Iorga”

 Între 11 și 13 aprilie, Colegiul Naţional „A.T. Laurian” a organizat a doua ediție a conferinței-concurs Botoșani Model United Nations (BTMUN), eveniment în care elevii participanți simulează o conferință a Națiunilor Unite pe diverse teme (Drepturile Omului, Economic și social, Politic, UNESCO), dezbătând problemele lumii contemporane și emițând rezoluții pe diverse teme. Liceul nostru a …

Citeste mai mult